مقالات

کاربرد فایبرگلاس در صنایع مختلف

مواد با عایق حرارتی دما بالا، سد حرارتی مؤثری برای واشرهای صنعتی ایجاد می­کنند. ازآنجاکه فایبرگلاس با­دوام و ایمن بوده و مقاومت حرارتی بالایی ارائه می­دهد، این ماده یکی از مواد موردعلاقه در واشرهای صنعتی است. آن­ها نه‌تنها عایق خوبی  هستند بلکه به محافظت از ماشین­ آلات، صرفه­ جویی در انرژی و اطمینان از ایمنی نیروی کار حرفه­ ای نیز کمک می­کنند. شاید به همین دلیل است که فایبرگلاس به ­طور گسترده ­ای در صنایع زیر استفاده می­شود:

صنعت آشامیدنی: از شبکه­ های فایبرگلاس در بسیاری از حوزه ­ها مانند خطوط پرکن بطری در کارخانه ­های آبجوسازی استفاده می­شود.

شستشوی اتومبیل: اخیراً از شبکه ­های فایبرگلاس  به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و ایجاد رنگ کنتراست در مناطقی که قبلاً ممنوع به نظر می­رسیدند، استفاده می­شود. این ماده باعث روشن­تر شدن قسمت داخلی تونل کارواش می­شود و باعث می­شود خودرو تمیزتر از گذشته به نظر برسد.

صنایع شیمیایی: در این صنعت، شبکه فایبرگلاس به دلیل ویژگی­های ضد لغزش در برابر لغزش سطح پرداخت شده و ویژگی­های مقاومت شیمیایی در برابر ترکیبات مختلف رزین استفاده می­شود. مواد شیمیایی مورد استفاده با رزین­ها مطابقت دارند.

برج­های خنک­ کن: ازآنجایی‌که برج­های خنک­ کن همیشه مرطوب هستند، باید در برابر زنگ‌زدگی، خوردگی و سایر مشکلات ایمنی محافظت شوند. به دلیل خواص عالی فایبرگلاس، این ماده در برج­های خنک ­کن به‎ عنوان غربال استفاده می­شود تا انسان و حیوانات را از مناطق خطرناک دور نگه دارد.

اسکله ­ها و ماریناها: اسکله­ ها توسط آب شور دریا دچار خوردگی، زنگ ­زدگی و آسیب­ دیدگی می­شوند. بنابراین، فایبرگلاس در اینجا برای محافظت استفاده می­شود.

فرآوری مواد غذایی: در کارخانه­ های فرآوری مرغ و گوشت قرمز، از شبکه­ های فایبرگلاس برای مقاومت در برابر لغزش و برای نگه داشتن خون که خورنده است استفاده می­شود. بسیاری از حوزه ­های فرآوری مواد غذایی نیز از فایبرگلاس استفاده می­کنند چراکه شبکه­ های دیگر برای استفاده مناسب نیستند.

فواره­ ها و آکواریوم­ها: تمام اندازه­ های فواره ­ها و آکواریوم ­ها از فایبرگلاس برای نگه داشتن سنگ­ها استفاده می­کنند تا از گردش و فیلترینگ زیر سنگ­ها اطمینان حاصل شود. در فواره ­های عمومی بزرگ، شبکه فایبرگلاس برای محافظت از سری افشانه‌ها و چراغ­ها در برابر آسیب­ دیدگی استفاده می­شود. این همچنین از افتادن افراد به داخل فواره ­ها جلوگیری می­کند.

تولید: سطح شبکه ­ای تعبیه شده از شبکه فایبرگلاس مقاومت در برابر لغزش در نواحی مرطوب یا مکان­هایی که سیال یا روغن­های هیدرولیک در آن وجود دارد تضمین می­کند.

فلزات و استخراج معادن: شبکه فایبرگلاس در مناطق پالایش الکترونیکی مستعد خوردگی استفاده می­شود. دیگر مواد شبکه ­ای نمی­توانند در این نواحی استفاده شوند.

تولید نیرو: بیشتر حوزه ­های تولید نیرو مانند پایانه­ های نفتی، اسکرابرهای گاز، و دیگر حوزه­ ها از فایبرگلاس استفاده می­کنند. دلیل این امر خاصیت غیر رسانای فایبرگلاس است.

کارخانه ­های آبکاری: این کاربرد از شبکه فایبرگلاس به دلیل خاصیت ضد لغزش سطح آن می­باشد.

صنعت خمیرکاغذ و کاغذ: خاصیت فایبرگلاس که باعث مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی می‌شود در آسیب ­های خمیرکاغذ و سفیدکننده آن مفید است. اخیراً فایبرگلاس در بسیاری از حوزه ­ها به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و خاصیت ضد لغزش آن استفاده می­شود.

صنعت خودرو: فایبرگلاس به­ طور گسترده ­ای در صنعت خودرو استفاده می­شود. تقریباً در هر خودرویی اجزای کیت­ های بدنه فایبرگلاس وجود دارد.

هوافضا و صنعت دفاعی: فایبرگلاس برای تولید قطعات در هر دو صنایع هوافضای نظامی و غیرنظامی شامل تجهیزات تست، محفظه عبور کابل­ها، محفظه­ ها و موارد دیگر استفاده می­شود.


منبع

Fiberglass – Types, Properties, and Applications Across Industries